Posjet hrvatskim vinarima u Pećuhu

Posjet hrvatskim vinarima u Mađarskoj

Udruga  V.V.V.  Općine  Kaptol 13. prosinca  2010.  posjetila je  Udrugu  hrvatskih vinogradara  i vinara  u Mađarskoj, sa  sjedištem  u  Pećuhu. Hrvatski  vinogradari i vinari okupljaju  se  i  djeluju  kao udruga  na području  županije Pećuh.  Njih  80 -ak članova  imaju slične  aktivnosti  i  druženja kao  naša Udruga. Svake  godine  na sv. Luciju  organiziraju zajedničko  druženje te  pozivaju u goste vinare  iz  Hrvatske. Navedeni događaj pohodili su hrvatski vinari iz: Kutjeva (Enjingi i Krauthaker), Iloka, Orahovice, Belja, Erduta, Zeline…, a po prvi puta tom događaju prisustvovali su i naši članovi. Nakon  prigodnih  riječi  domaćina  i predstavljanja  gostiju, našu  Udrugu  predstavio  je  predsjednik  Ferdinand  Novak. Pred okupljenima je iznio sveukupnu orijentaciju Udruge, te upoznao prisutne s aktivnostima i načinom  rada  tijekom  jedne kalendarske godine. Općinu   Kaptol  sa  općim podacima, veličini, smještaju  i  privrednim potencijalima, prošlosti  i kulturnim znamenitostima predstavio je -  načelnik Općine  Kaptol,  Mile  Pavičić. Vina  našeg  kraja predstavio je, uz prezentaciju i degustaciju, Krunoslav  Bartolović. U vinskom podrumu  u  Pećuhu  kušalo se šest vrsta vina  iz  kaptolačkog kraja, kutjevačkog vinogorja, te nekoliko  domaćih  mađarskih  vina. Nakon   predstavljanja gostiju, uslijedilo je  druženje  uz domaće  tamburaše i  slavonske  pjesme.  Dvije  udruge  dogovorile  su  nastavak  daljnje  suradnje  i  već  za   „Vincelovo„  Kaptol će posjetiti  hrvatski vinari  iz  Mađarske.   U društvu  tijekom posjeta, bila je  kozulica  u  Mađarskoj  gđa. Ljiljana  Pancirov  sa  suradnicima  i  gospoda  iz  gradske  vlasti   grada  Pećuha.