Izvještaj pudara i pudarska plaća

Nakon službe družba

Kaptolački  „pudari „ nakon 40 dana  „pudarenja„ ili čuvanja vinograda od svakojakvih  nemani dobili su „zasluženi odmor„  do slijedeće godine. Niti ovaj  puta  tradicija nije izostala. Priliko podnošenja izvješća „pudari„ su sastali  u  vinskom podrumu  Udruge  V.V.V. te sačinili  analizu stanja. Naknadu ili nagradu za dobro obavljen posao, ali i za uspješno djelovanje, "pudari" su dobili kako to tradicija nalaže, u hrani i piću. "Pudarski" su se počastili uz kuhane i pečene kobasice te kiseli kupus (tradicija kaže da pudarsko jelo je svako jelo koje pudar može spremiti u kotliču ili na vatri, a od sezonskih pripravaka).  Služba  je  funkcionirala u  četiri  grupe koje  su  pokrivale  područje Općine Kaptol. „Pudari„ su se svakodnevno mjenjali na dužnosti.(60  članova  Udruge). Uz  redovne obilaske  vinograda, vodile su se zabilješke s terena i podruma, a o ćemu se obvezno vodio  zapisnki s događajima i primjedbama koje  su "pudari" uočavali. Tek što su  se „zalufali „ u  svome  radu, već  je  došla  pauza, te su  18. rujna  2010. sebi a i drugima organizirali malu proslavu, „Pudarijadu". O svemu  ovome  bilo je  sažeto  u  nekoliko  rečenica  na završnoj  analizi  koju je  podnio predsjednik  udruge  Ferdinand  Novak. Zahvalio  se svima koji  su uložili  svoje  slobodno  vrijeme i uključili  se  u rad  "Pudarske  sužbe", svima onima  koji  su  kuhali „ pudarski  kotlić“ i  svima koji  su  pomogli  u organizaciji „Pudarijade“.
Za   navedene  aktivnosti   „pudari„ su  dobili pisana  priznanja.
Nakon  službenog  dijela uslijedilo  je  druženje „pudara„ uz  večeru  i  mlada  vina, a kućama se  pošloi tiho i nečujno nakon gašenja ulične rasvjete!
Gosti  ovog  lijepog  običaja  bili su predstavnici  tvrtke  „Begerov“ i „Vrtlar„  koji  su  izvršili  prezentaciju vlastitih proizvoda.

###  ZAPISE  IZ  PUDARSKOG  DNEVNIKA   PROČITAJTE  NA  NAŠIM STRANICAMA ###