Kaptolačko Martinje 2013. g.

Vinski kardinal u pratnji svojih ministranata – Petera Klotza (načelnik općine Szolosgyorok) i Mile Pavičića (načelnik općine Kaptol) obavili su tradicionalni narodni običaj u ovome kraju, „krštenje mošta“ . Gosti iz Mađarske imali su priliku vidjeti naše običaje uz prijevod predsjednika Hrvatske samouprave u Kapošvaru gospodina Tibora Čuč. Kako običaji nalažu svaki „krštenik“ ima i svoga kuma. „Kaptolačko mlado vino„ dobilo je ove godine dva kuma: Vladimira Čakalića i Janoša Viverta. Kumovi su bili jako „žedni„ i odlično su obavili svoj posao.

Dva velika pehara puna vina vrlo su lako „pospremili„. Domaći kum ima ovbezu i zadatak cijele godine obilaziti podrume i pratiti stanja u istim. Primopredaja „velikog vinskog ključa„ obavljena je od strane prošlogodišnjeg kuma, Joce Novak koji će pomagati dok se „novi kum„ ne snađe u novom poslu. Sve goste sa nekoliko svojih hitova počastio je poznati naš pjevač Ćiro Gašparac uz pratnju TS „Castrum„.

Predsjednici ove dvije udruge, Općine Szolosgyorok i Kaptola (gosp. Tamaš Koltani i Ferdinand Novak) potpisali su „Sporazum o suradnji“ . Ovaj Sporazum će povezati dvije udruge u razmjeni iskustava, običaja, degustacija i zajedničkih druženja. Prvi korak su udruge već napravile, kupažu   ili „sljubili“ su dva mlada vina u zajedničko vino ( jedan dio je u vinskom podrumu u Kaptolu, a drugi u Szolosgyoroku). Tijekom vesele večeri uz bogatu večeru i zabavni program koji su predovodili članovi obiju udruga mogla su se degustirati i mlada kaptolačka vina.

Gosti iz Mađarske u popodnevnim satima su posjetili vinski podrum Krauthaker u Kutjevu, a poslije odigrali „revanš“ nogometnu utakmicu u sportskoj dvorani u Kaptolu. Ovo Martinje zasigurno će ostati u sjećanju svim sudionicima koje je osim tradicionalnog ispijanja mladog vina ponudilo gostim i neke druge aktivnosti: ispijanja mladog vina načelnika općina i predsjednika udruga, prepoznavanje boje vina, nagradnog plesa, kumina brzina provlaćenja kokošjeg jaja kroz kumovu nogavicu i dr…