Pravovremeni sastanak u Kutjevu

Sastanak kooperanata i otkupljivača grožđa

Inicijativni sastanak pokrenut od strane kooperanata Kutjeva d.d. održan je 09. veljače 2011. godine u prostorijama Kutjeva d.d. Sastanku su prisustvovali: predstavnici Kutjeva d.d. (Zdravko Raguž, Damir Špoljarić i Mladen Tišljarec),   dožupan Željko Jakopović, načelnik Općine Kaptol Mile Pavičić (tajnik udruge V.V.V.), predstavnici Udruge Zdenko Turković (g. Šolčić i g. Galić), predstavnici kooperanata (Damir Matešić i Petar Pavić). Sastanak je otvorio dožupan g. Ž. Jakopović te  predložio temu razgovora: 1. Problematika isplate novca za berbu 2009. i 2010. god. 2. Problematika otkupa i cijena grožđa za berbu 2011. god. Prema izjavama predstavnika Kutjeva d.d., Kutjevo d.d. kooperantima duguje za berbu 2009. god. i 2010. god. ukupno 6.7 mil. kn. Prema riječima g. M. Tišljareca, Kutjevo d.d. će navedeni dug kooperantima pokušati isplatiti do kraja mjeseca lipnja 2011. godine. Razgovori oko ovogodišnje berbe vode se u pravo vrijeme, a budući da je još uvijek moguće regulirati prinose i kvalitetu grožđa u vinogradima. Prema izjavama predstavnika Kutjeva d.d. bit će to još jedna teška godina za vinogradare jer Kutjevo d.d. ove godine ne planira korigirati cijene grožđa, tj. iste bi trebale ostati na razini prošlogodišnjih. Kako stvar može biti i gora, otkupljivač najavljuje  da neće produžavati ugovore s onim kooperantima kojima ove godine ističe aktualni ugovor , a isti kooperanti u vlasništvu posjeduju 117 ha vinograda.  Razlog ovakvog postupanja gosp. Tišljarec ističe kako Kutjevo d.d. ne uspjava plasirati sve proizvedene količine, a  trenutno u podrumu skladišti oko 9 mil. litra vina te nema kapacitete za prihvat svih proizvodnih količina grožđa.
Iako su kooperanti očekivali pozitivne dogovore te pronalazak zajedničkih rješenja, mišljena smo da se ništa od navedenog nije ostvarilo. Trenutačna otkupna cijena grožđa vodi u gubitak, a prema svemu sudeći berba 2011. god. bit će jedna od najtežih do sada . Iako veliki dio „Zlatne“ kutjevačke graševine završi kod raznih prekupaca od Zagreba do Zagorja pa sve do našeg Jadrana, a koji će se kasnije dičiti s našom „mukom“ i radom, jedan dio grožđa zasigurno će i propasti. Ipak treba naglasiti „sve dok to tako bude išlo“ i dok razni prekupci odvoze grožđe sa Kutjevačkog vinogorja u Kutjevu d.d. i dalje će  stajati onih 9 mil. litara u podrumima, a ne na zagrebačkim, zagorskim i jadranskim stolovima.