Dan sv. Martina

„Martinje Kaptolu“
13.11 .2011. u

Prošireni Upravni odbor Udruge „Vinogradara, vinara i voćara„ Općine Kaptol održao je u četvrtak 20. studenog 2011. godine radni sastanak na temu „Martinje u Kaptolu„. Sastanak se održao u podrumu „vinskog kuma„ za 2010./11. godina gospodina Slavka Bartolovića u Alilovcima. Sastanku je nazočio i „Vinski kardinal„ gosp. Vlado Bauer sa svojim pomoćnicima (ministrantima: Ferdinand Novak i Mile Pavičić). Nakon kratkog izvješća o stanju u podrumima za proteklu godinu u obradi i izvješću „vinskog kuma„ , prešlo se na glavnu točku dnevnog reda, odnosno organizaciju nadolazećeg nam praznika „ Sv.Martina“. Sv.Martin se u našem kraju štuje od davnina, a Udruga je nositelj svih aktivnosti oko tih događanja.
Kako se ova manifestacija održava po svima mjestima Općine Kaptol, iz kojih dolaze članovi Udruge“ Vinskog kardinala„ provelo se po podrumima, pa nakon ove poduže „putešestvije „ došao je red i na mjesto Kaptol. Kako kaže predsjednik Udruge:
Naša društvena sala je najveća i traži veći broj posjetitelja – štovatelja „Sv.Martina “, te smo odlučili ovu svetkovinu proširiti na članove i na njihove, odnosno naše goste. Uz svečani obred krštenja mošta u mlado vino, ova večer ponuditi će mnogo mladih vina koja će biti na usluzi svim ljubiteljima vinske kapljice, odličnu gastro ponudu tijekom večeri, svestrani glazbeni ugođaj te mnoga iznenađenja za posjetitelje. Proslava „sv. Martina“ održati će se 13. studenog 2011. s početkom u 19,00 sati u Kaptolu, sala DVD-a. Poziv je upućen svim našim članovima i njihovim prijateljima da se uključe u ovaj tradicionalni događaj odnosno u proslavu Sv.Martina – zaštitnika vinara. Vinogradarska godina je bila uspješna i dobra, pa se imamo pravo i nadati dobrim vinima u našim podrumima.
Kako tradicija nalaže, od „starog kuma“ oprašta se obiljem jela te još uvijek dobrim starim vinom. Ugođaj sastanka u podrumu još su k tomu popravili i alilovački tamburaši. Premda nije imalo smisla, dnevni red je prekinut nakon završene treće točke, a njegova potpuna realizacija odnosno izbor novog „Vinskog kuma“ odredit će se na narednom sastanku zakazanom za naredni tjedan. Naredni sastankom riješit će se i sva dodatna pitanja koja prate organizaciju ove manifestacije, a svi zainteresirani bit će pravovremeno obaviješteni.