Posjet Mađarskoj

Budući da su pojedini članovi Udruge već nekoliko puta posjetili ondašnju vinsku cestu, razvila su se i mnogobrojna prijateljstva, a samim time i razgovori o mukotrpnom radu i napredovanju u proizvodnji vina sveli su se na prijateljsku mjeru. Prema riječima predsjenika Udruge, Ferdinanda Novaka dogovoreno je gostovanje naših vinara 13. 12.2010. u Vinskoj Akademiji u Pečuhu s prezentacijom vina članova naše Udruge. Dosadašnju čas prisustvovanja imali su: Krauthaker, Enjingi, Kutjevo d.d. vinarija Ilok, vinarija Erdut,...Ondašnji vinari prepoznali su situaciju koja je ove godine zahvatila hrvatske vinogradare i vinare, te naglasili kako je najisplatljivji izlaz proizvonja gotova proizvoda tj. proizvdnja vina. Prema viđenome, Mađarska je mnogo uložila u podrume i proizvodne kapacitete, a zatim je sve te podrume, punionice i kušaone povezala te dobila vinsku cestu koju tokom godine posjeti nekoliko milijuna gostiju. Budući da su Mađari uspjeli, kreditima iz EU, ali i programima vlastite Vlade, našim članovima postalo je jasno da bez finalne proizvdnje, gradnje novih kapaciteta, te ulaganja u marketing, vinogradarstvo nikada neće prihodovati kao vinarstvo. Možda će ovaj izlet biti nekima od članova Udruge  poticaj i ideja za realizaciju vlastitog projekta, ali s naše strane Papuka.