Održana 3. Pudarijada

Zabava i druženje za sve uzraste

U  Organizaciji  udruge  „ Vinogradara, vinara i  voćara  Općine  Kaptol“  i  Općine  Kaptol   7. listopada  2012.  održana  je   3 . Pudarijada   ili   Dani  pudara u  Kaptolu . Ova  manifestacija  je  jedinstvena  u  ovom i  širem  području  i  postala  je  jedan  novi  događaj  za  sve  sudionike  i  posjetitelje.  Organizator  je  proširio  sadržaje  koji  su  bili  u  programu  cijelo-nedjeljno  poslije  podne.  Program  je  započeo povorkom  „završetka  berbe  grožđa  u Kaptolu „  koja  je prošla  ulicama  mjesta  uz  zaustavljanje  kraj  mjesne  crkve  gdje  je gosp. Josip  Klarić, mjesni  župnik  obavio  obred  blagoslova   berbe.  Pred pozornicom  je  predstavljen  običaj  kako  se nekad pretvaralo  grožđe  u  mošt , kojeg  su  prezentirali  članovi  kulturno - umjetničkih  društava iz Kaptola. U kulturno – umjetničkom  programu  su  sudjelovali  članovi  Kud-ova : „ Ivo  Čakalić „ ,  Češka  beseda ,   Hrvoje  Vukčić – Hrvatinić,   Osnovna  škola  Vilim Koraja. U  programu  je  14  „pudara „  i  četiri  gostujuće  udruge   kuhalo  „ pudarski kotlić „  koji  je  komisija  ocijenila  te nagradila  najbolje. Najbolje  skuhani  „ pudarski  kotlić „  je  skuhao   pudar  -  Zdenko  Pavlović iz  Podgorja  i nagrađen je vrijednim  poklonom  sponzora  tvrtke  „Plamen „  iz  Požega .  Ostali  „ Pudari – kuhari „ su  primili  medalje  sa  „ pudarijade „ .

Pokrovitelj  ove  manifestacije  je  Županija  požeško  - slavonska  a  njen  predstavnik  zamjenik  župana  gosp.Ferdinand  Troha  je  i  svečano otvorio  ovu  manifestaciju .

Kulturno-umjetnička  društva  su  imala  svoje  štandove , a  gdje  su  izložili i  prezentirali  jela i  kolače ovoga  kraja . Bogatstvo  jela ponudili  su nam  i  gosti  iz  Mađarske  županije  Somogyvar , općina  Solosgyorok  te  udruge vinara  iz Našica , Oriovca  i  Rovišća.  Svi  uzorci  sa  ovih  štandova bili su besplatno  podijeljeni posjetiteljima.

U  drugom  dijelu  programa  pudari  su  podijeljeni  u  četiri ekipe  ( kako  su  i  organizirani ) natjecali se  kroz  „ pudarsku olimpijadu „ . Natjecanje  je  bilo  u   šest  olimpijskih  disciplina: bacanje  kamena, skakanje  u vreći, vožnja  u trakaču , pudarska  alka,  potezanje  konopa,  te nogometna utakmica  „ pudari „ – „ pudarice „  . Ukupan  pobjednik  je  „ pudarska „  ekipa   Barice –Kamenjak  po  drugi  puta  i osvojila  je prijelazni  pehar. Drugo  mjesto  i  srebrene  medalje  osvojila  je  ekipa  Podgorje- Doljanovci, treće  mjesto i  brončane  medalje  osvojila  je ekipa  pudara Bistra-Pralo  a četvrto  mjesto  i  drvene  medalje  osvojila  je  ekipa Češljakovci – Golo Brdo. Svi  sudionici  ove  manifestacije  su  bili obilježeni  majicama  u različitim  bojama  koje  su  osigurali  sponzori: Vinarija Bartolović, OPG Pavlović, Poljoobrt Pavičić, Vinogradarstvi i vinarstvo Pavlović . Riječima  zahvale  svim  sudionicima  programa „Pudarijade“, sponzorima, pokroviteljima i posjetiteljima  (kojih  je bilo oko 1500 )  uputio je i  predsjednik   udruge   „V.V.V. „  Ferdinand  Novak.

Večernji  program  je  započeo  sa  koncertom   TS  „ Castrum „   ali na veliku  žalost  zbog    nevremena  je  prekinut , kao  i nastavak  programa  Pudarijade.

Potaknuti dosadašnjim uspjesima te publikom koja je zavoljela ovu manifestaciju, organizator će zasigurno i dogodine organizirati ovu manifestaciju s još boljim i maštovitijim sadržajem.

Galeriju fotografija možete pogledati na slijdećim linkovima: fotogalerija udruge, fotogalerija 034 portal.