Martinje u Kaptolu

Tradicionalno krštenje mošta

Povodom  blagdana  sv. Martina, zaštitnika  vinara, u Kaptolu  je  održano  tradicionalno  „krštenje  mošta„ kojeg  tradicionalno organizira udruga „Vinogradara, vinara  i voćara„ Općine Kaptol.  U  dvorani  DVD –a  Kaptol  okupilo  se  oko 260  članova  i  njihovih  gostiju, te su prisustvovali svečanom  obredu „ krštenja mošta„. Nakon  uvodnih, pozdravnih  riječi i riječi dobrodošlice predsjednika  udruge  Ferdinanda Novaka, svečanom  skupu  obratio  se  i  mjesni  župnik Josip  Klarić.  Pozdravivši  sve prisutno mnoštvo i  s nekoliko  rečenica  približio je značaj  i  ulogu  sv. Martina.  Nakon  svečane  večere gospodin, „vinski  Kardinal„ Vlado  Bauer  sa  svojom  pratnjom, ministrantima  Mile  Pavičić  i  Ferdinand  Novak, krstili  su mošt u mlado vino. Tradicionalan  obred  koji  se u  ovim  krajevima  održava  već  niz  godina, a zbog kojega su mnogi i došli u Kaptol. Nakon  obilaska  svih  naselja  Općine  Kaptol  i  organiziranja  „ Martinja„ , Upravni odbor  donio  je odluku  da  se ove  2011. godine  „Martinje„ organizira  u  Kaptolu. Zašto?  Presudila je veličina dvorane  u Kaptolu, jer samo ona svojom veličinom  može  primiti više zainteresiranih za  ovaj  događaj. Ipak i ovoga  puta  mnogi  su  ostali  neispunjene  želje  jer na žalost za sve zainteresirane nije  bilo  mjesta. „Vinski  kum„  ove  godine  bio  je   g. Mirko  Štefka  koji  je  preuzeo  sve obveze  koje  mu pripadaju po „kumstvu„. Nakon  svečanog obreda, a  tijekom   večeri organizator je priredio nekoliko  zabavnih  igara za  sve  prisutne. Uz obilje  smijeha, plesa  i  zabave, te   uz  pratnju TS  „Castrum„  mnogima  nije  bilo  žao ostati  do dugo  u  noć  iako   je  drugi  dan  bio „radni  ponedjeljak“.
Kako je mošt pretvoren u vino, sad valja malo pričekati, da se ono izbistri te ćemo na Vincelovu u Kaptolu zasigurno moći reći kakva je bila vinogradarska i vinarska godina 2011.