KRŠTENJE RAKIJE U JAJCU

Udruga   vinogradara, vinara  i voćara  bila  je  u  prijateljskom  posjetu  i  obiljažavanju  prvog  krštenja  rakije  u  Jajcu . Prilikom  boravka  u  Kaptolu  gosp. Ivo  Šimunović  iz  Jajca  izrazio  je želju  da ga posjete  članovi  udruge  i obave  obred  krštenja   rakije .  Takav  slučaj  još  nije  odrađen  na  ovim  i širim  prostorima . Obred  su obavili  vinski  biskup  kutjevačko - venjski  Hrvoje  Sontaki – Ceco  sa  pomoćnicima  Hrvoje   Pavlović , Mijo  Crnoja  i Ferdinand   Novak .  Domaćin  Ivo  Šimunović (  bivši gradonačelnik  Jajca  , danas vijećnik  u   Domu  naroda  BiH  ) izvršio  je i  prezentaciju  destilacije - pečenja  rakije u  prostoru   gdje   se  okupilo  oko  100  prijatelja , rodbine  i gostiju   koji  su  prisustvovali  ceremoniji  krštenja  rakije  ( šljivovica, jabukovača ,kruška ). Pozdravnim  riječima  dobrodošlice i zahvale domaćina  Ive  Šimunovića  , fra.Filipa  Karadže , župnika  iz svetišta u Podmilačju ,  pozivu  se  zahvalio  predsjednik  udruge  “  Vino  -  Kap  “   Ferdinand  Novak  te pozvao  domaćine  na  posjet  u  Kaptol   za  “ Vincelovo  “ . U dvodnenom boravku  članovi  udruge  obišli  su  nekoliko  turističkih  sadržaja  Jajca ( slapovi  na ušću  Plive i Vrbasa, stari mlinovi  na Plivi , sehet  kula u  starom  gradu  - Medvjeđa  kula  ,  spomen  obilježje  na  Ćaninom polju  podignuto  na  sjećanje  pogibije  30  branitelja  Jajca  pripadnika  HVO . …..  ) , proveli  ugodne  trenutke uz  gostoprimstvo  domaćina . Ovaj  kraj  ima  jedan  manji  vinograd  ali  zato  ima  mnogo   vinoljubaca  koji  znaju  što  je  kutjevačka   graševina . Nekoliko  obitelji  iseljeno  je  iz  ovih  krajeva , te  živi  u Kaptolu  i okolicu  .  Na  rastanku  dogovoren  je  nastavak  suradnje  i  zajedničkog  druženja  .  Po povratku  kući  ekipa  se počastila  mladom  janjetinom  u  Banja  Luci  !