VINCELOVO 2023.

Sveti  Vinko zaštitnik vinara i vinogradara  slavi  se  22. siječnja već dugi  niz  godina  u  kaptolačkom  vinogorju. U mjesecu  pjesme i dobrog  raspoloženja  orezivanjem  loze, Vincelovo  označava početak  vinogradarske  godine  a ono što  ga čini  posebno  su : vincelovska  vatra, ražanj pun slavonskih  delicija , vicelovski  kotlić  i nezaobilazna kaptolačka vina . Tradicija  nalaže  u našem  kraju , da  vinski  kumovi  orežu  nekoliko rozgvi - mladice  vinove  loze , odnose ih kući te stavljaju  u  toplo i  prate  rast  pupova . Na temelju  zapažanja procjenjuje  se  kakva  će  biti  rodna  godina , a  trs  se poškropi  vinom , te  se povješaju  suhomesnati  proizvodi po  trsu .   Legenda  kaže  " kolika  je  velika  kobasica  toliki  se  grozdovi  očekuju " .  Udruga  vinogradara, vinara  i voćara  " VINO  - KAP  " organizira  ovu  tradicionalnu  manifestaciju , te poziva  sve  članove i njihove  prijatelje  na  zajedničko   druženje  u Kaptol. In  vino  veritas   !