Preporuke za zaštitu 02.06.2022.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo nakon oborina (više od 20 l /m²) izvršiti  zaštitu protiv  uzročnika bolesti čađave krastavosti čije su infekcije zabilježene. Preporučuje  se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor,  Scala, Faban

(Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF Alcoban. U voćnjacima jabuka  protiv pepelnice preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili  Stroby WG. Proizvođače  koštičavog voća: šljiva, bresaka i nektarina , marelica savjetujemo o  potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista  nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, Delan 700 WDG. U nasadima višnje  ulovljene su  trešnjine muhe. Upotrijebiti dozvoljene insekticide: Rotor super, Decis 100 EC, Imidan 50 WG i Mospilan 20 SG,  (dozvolu imaju jednom u vegetaciji). Zaštitu protiv kozičavosti izvršiti s: Luna expirience karenca 3 dana, (djeluje i na trulež ploda) Syllit 544 SC, K 14 dan,  Delan 700 WG,  K 21 dan.  U nasadima lijeske  ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista  i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Jagode na otvorenom, nakon ovih oborina zaštiti protiv  truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5, Scala. Paziti na karencu pripravka. 

VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. 

Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.