Završena zimska škola kušanja vina

Za završnicu Zimske škole kušanja vina članovi Udruge voćara i vinogradara „VINO- KAP“ iz Kaptola pripremili su 16 uzoraka koji su na prethodna četiri ocjenjivanja dobili 18 i više bodova, vinskim rječnikom rečeno, ocijenjeni su zlatom.

Tako su se u finalu našle graševine članova udruge Željka Šimunovića, Vlade Čakalića, Josipa Novaka, Dražena Vukovića, Ferdinanda Novaka, Dražena Čakalića, Slavka Perića, Vlade Rajića, Hrvoja Pavlovića, Tomislava Došena, Vinarije Kaptol i Veleučilišta Požega, rajnski rizling Zdenka Percla, sauvignon Hrvoja Pavlovića i Vinarije Kaptol, te muškat otonel Slavka Perića. Nakon kušanja, raspravljalo se o vrlinama i eventualnim manama svakog vina. Ocjenjivala se boja, bistrina, miris i okus. Potom je stručnjak, a ovoga puta je to bio Stanko Zrinšćak, profesor na Veleučilištu Požega, dao je svoj sud. Ferdinand Novak, predsjednik Udruge zatvara školu, istaknuo je ukupno da je kušano šezdesetak uzoraka vina te ocjenjivanje razvijaju natjecateljski duh te brigu o očuvanju i poboljšanju kvalitete vina. Najavio je i aktivnosti koje su planirane, a to je obilazak nekoliko većih vinara kutjevačkog kraja i odlazak na poljoprivredni sajam u Gudovcu. Nastavlja se suradnja s Veleučilištem i članovi udruge mogu analizirati svoja vina u njihovu laboratoriju u podrumu u Podgorju. Na kraju, profesor Zrinšćak ocjenjuje ovu takozvanu zimsku školu vrlo uspješno. Proizvodnja vina u kaptolačkom kraju je iz godine u godinu sve bolja. Graševine su vrlo kvalitetne, pitke i bez mana. Sve ih je više aromatičnih i sa ostatkom šećera. Sve u svemu Kaptolčani na najbolji način promoviraju ovu našu autohtonu sortu. Domaćini su pokazali da osim što znaju proizvesti vrhunska vina dobri su majstori u spravljanju kotlovine. Tekst ovog članka preuzet je sa stranice: www.pozega.eu a gdje su dostupne i fotografije.