Ključni pregovori oko otkupa grožđa

Zahtjev proizvođača za otkupom preostalih količina grožđa

U prostorijama Požeško-slavonske županije održan je 25. listopada 2011. sastanak o mogućem naknadnom otkupu grožđa. Sastanku su nazočili predstavnici otkupljivača Kutjeva d.d. (predsjednica  uprave - Natalija  Matajić,  Damir Špoljarić -  član  uprave  za  vinogradarstvo), dok su vinogradare zastupali:  dožupan  Željko  Jakopović,  predsjednik udruge  „V.V.V.“  Općine  Kaptol,  Ferdinand  Novak   i   tajnik  Udruge  a ujedno i   načelnik  Općine  Kaptol  Mile  Pavičić. Tema sastanka bila je: razmatranje  mogućnosti  otkupa  preostalih  količina  grožđa s područja  koje  pokriva  spomenuta  Udruga, ali i ostala područja koja još imaju neobrane vinograde. Iz izlaganja  otkupljivača  vidljivo  je  da  su  kapaciteti  popunjeni  i  traže  se alternativno rješenja  u  dodatnim  punjenjima vina te oslobađanje  mjesta  za  uskladištenje  i  preradu  grožđa.  Prema   podacima  predstavnika  Udruge,  neobranog  grožđa  na Kutjevačkom vinogorju ostalo je još oko cca 40 ha. Kako se na sastanku niša konkretno nije dogovorilo, na  zahtjev  Udruge, očekuje  se  žuran  odgovor  predstavnika  Kutjeva d.d  te rješenje  ovog  velikog  problema za sve proizvođače grožđa koji još nisu skinuli grožđe iz vlastitih vinograda.