OCJENJIVANJE VOĆNIH RAKIJA U JAJCU

Udruga „  Voćnih  rakija  Jajce „ u  suradnji  sa  članovima  udruge  vvv  „ VINO – KAP  „  po  prvi  puta  organizirala  je  za  svoje  članove  Ocjenjivanje   voćnih  rakija  . Na  ocjenjivanje  je  pristiglo  ograničen  broj  uzoraka  ( zbog  manjeg broja  komisje ) njih  30  kom  . Najviše  je  bilo uzoraka  šljivovice , travarice , kruškovače, jabukovače , rakija  od  drijenka , trešnje  . Ocjenjivanje  je  imalo  i  natjecateljski duh  , pa  je rakija  Pave  Papića  - rakija  od  kruške  najbolje  ocjenjen uzorak  , a  rakija Ive  Šimunovića  najbolja  šljivovica  ( kao  sorta ) . Ovo  ocjenjivanje  prema  riječima  organizatora  bi  trebalo  iduće  godine  biti  na nivou  Federacije  B i H  sa  daleko  više  uzoraka . Komisija  je  bila  sastavljena od  osoba iz „ FTRR  „ iz  Požege , Kutjeva i Kaptola  (  dr. Mesić, Soldo , Raguž, Sontachi i Novak ) . Organizator  je  upriličio  objavu  rezultata i  dodjelu  diploma  nagrađenima , koje  je  uručio  prof. dr. Josip  Mesić .  Tomislav  Soldo , prof sa  FTRR  održao  je  predavanje  za  sve  prisutne  na ovom skupu „ Dobre  prakse u  proizvodnji  kvalitetnih  rakija  „ gdje  je bilo  prisutno  preko  150  osoba  proizvođača  rakija, gostiju iz političkog  i javnog  života općine Jajce . Udruga  „ VINO – KAP  „  širi  svoju  suradnju i u  druge destinacije, ovaj puta  kao stručnu i edukativnu aktivnost u  suradnji  sa  FTRR  iz  Požege  . Akcija je  više  nego  uspjela  na zadovoljstvo  domaćina  s  kojima  udruga  nastavlja  suradnju  i  druženja  . Očekuje  se posjeta  veća  delegacije iz Jajca  povodom  „ Vincelova  „ u Kaptol . Mnoge  obitelji  koje  žive  danas  u  kaptolačkom  kraju  potječu  iz  ovih  krajeva  Bosne , pa  ih  je udruga  „ Vino – kap  „  ponovno  neke  povezala .