Preporuke za zaštitu 23.05.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo nakon obilnih oborina (više od 25 l /m²) izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti.

Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF, Pinozeb. U voćnjacima jabuka  protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili  Stroby WG. Proizvođače  koštičavog voća: šljiva, bresaka i nektarina , marelica,  višanja  i trešanja, savjetujemo o  potrebi ponavljanja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, u nasadima bresaka, nektarina i trešanja i Delan 700 WDG.  U nasadima lijeske  ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista  i sive pjegavosti jednim od pripravaka: Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). U nasadima kupina protiv uzročnika  sušenja izdanaka, plamenjače  te pjegavosti lista ponovit zaštitu fungicidom Ridomil Gold MZ Pepite. Jagode na otvorenom, nakon ovih oborina zaštiti protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5. Paziti na karencu pripravka.

Obavijest vinogradarima! Vinovu lozu treba zaštiti od uzročnika bolesti crne pjegavosti i plamenjače nakon oborina više od 20 l m ² jednim od fungicida: Mikal Flash, Folpan Gold, Curzate F, Pergado F, Acrobat MZ WG, Alfil duplo, Ampexio. Protiv pepelnice primijeniti: Nativo, Chromosul 80, Thiovit Jet,  Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.

 VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.

 


Ispis   E-mail