Preporuke za zaštitu 15.05.2019.

Obavijest vinogradarima! Vinogradarima   savjetujemo da  ponove zaštitu od 07. svibnja. U periodu od zadnje preporuke palo je više od 30 litara pa do 50 i više l/m²,  kontaktna zaštitna sredstva su isprana. U istom periodu zabilježena  je infekcija uzročnika plamenjače vinove loze u vinogradima s većim porastom loze iznad 10 cm ( Kutjevo, Kaptol) . Aplikaciju izvršiti čim prestanu  oborine. Vinovu lozu   treba zaštiti od uzročnika bolesti i  izvršiti zaštitu  gdje su mladice loze niže od 10 cm protiv  crne pjegavosti  a djeluju i protiv plamenjače : 

Dithan M 45, Pinozeb M 45, Mankozeb, Polyram DF, Folpan 80 WDG. U vinogradima s većim prirastom loze iznad 10 cm protiv plamenjače jednim od fungicida: Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Kombi  45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv  pepelnice primijeniti: Karathane Gold 350 EC. Protiv grinja koje uzrokuju erinoze u vinogradima s nižim porastom mladice i močivi sumpor u najvišoj  dozi: Chromosul 80, Sumpor SC 80,  Sumpor WG 80, Thiovit Jet. Obavijest voćarima! Proizvođačima  trajnih nasada jabuka i krušaka  savjetujemo da  ponove zaštitu od 07. svibnja. U periodu od zadnje preporuke palo je više od 30 litara pa do 50 i više l/m², zaštitna sredstva su isprana. U istom periodu zabilježene su i po dvije jake infekcije uzročnika krastavosti. Aplikaciju izvršiti čim prestanu  oborine. preporučujemo izvršiti zaštitu od najvažnijih uzročnika bolesti u slijedeća dva dana prije najavljenih  oborina protiv čađave krastavosti i pepelnice u nasadima jabuka. Preporučuje  se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor,  Indar 5 EW, Pyrus 400, Scala, Faban, Chorus 75 WG, (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Folpan 80 WDG,  Polyram DF,  Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka  protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience( djeluje i na krastavost) pa uz nju primijeniti i gore navedeni kontakni fungicid. Od drugih fungicida protiv pepelnice primijeniti:  Stroby WG  ili   na  bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80,  Sumpor WG 80, Thiovit Jet. Protiv jabučnog savijača: Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Affirm opti, Insegar 25 WP, Calypso  SC 480  i Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG. Protiv minera kružnih mina upotrijebiti  jedan od insekticida: Coragen 20 SC, Runner 240 SC Mospilan 20 SP, Calypso  SC 480. Proizvođače šljiva  višanja, marelica , bresaka i nektarina  upozoravamo da je potrebno izvršiti zaštitu nakon ispiranja fungicidaprije najavljenih obilnijih  oborina  protiv šupljikavosti lista i primijeniti Captan WP 50 ili Kastor, u nasadima marelica , bresaka i nektarina ima dozvolu i Delan 700 WDG. Protiv  šljivinog savijača  primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG,  Decis100. U nasadima kupina protiv uzročnika  sušenja izdanaka, plamenjače te pjegavosti lista primijeniti:  Ridomil Gold MZ Pepite. Protiv  breskvinog savijača upotrijebiti:  Imidan  50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC.  Na lijesci protiv lisnih uši upotrijebiti: Rotor super, Scatto,  Decis 100, izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). 

VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani. Informacija o skupljanju opasnog ambalažnog otpada sredstava za zaštitu bilja u Požeško-slavonskoj županiji. Korisnicima je osiguran besplatni povrat prazne ambalaže isključivo ovih tvrtki: Agroavant, AgroChem-Maks, Agroteks, BASF, Bayer CropScience, Chromos Agro, Danon, Dow AgroSciences, Euroazijski pesticidi, Florel, Genera, Iskra Zelina Kemijska Industrija, Nufarm, Monsanto, Orchem, Pinus Agro, Stockton, Syngenta Agro.

U sklopu projekta se sakuplja samo prazna primarna/opasna ambalaža navedenih proizvođača koji financiraju projekt. Transportna ambalaža kao niti ambalaža bilo kojih drugih proizvoda koji nisu sredstva za zaštitu bilja (npr mineralna gnojiva) se ne prihvaća. Odvoz ambalažnog otpada predviđen je 17. svibnja (petak) i to: iz Kaptola u vremenu od 11:30 – 14:00 sati, te iz Kutjeva u vremenu od 08:00-11:00 sati. 

 


Ispis   E-mail