Preporuke 03.07.2017.

Obavijest voćarima! Upozoravaju  se voćari, proizvođači višanja  i trešanja da  nakon berbe  i  oborina  od 28-40 l/m² izvrše tretiranje protiv kozičavosti. Upotrijebiti: Luna expirience, Chromodin S-65,  Delan 700 WDG, Cadillac 80 WP, Dithane  DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb, Pinozeb M-45. Provjeriti stanje napada grinja te i protiv eriofidnih grinja učiniti zaštitu. U šljivicima s pretrpljenom tučom  primijeniti   jedan  od pripravaka na bazi aminokiselina tzv anti-šok terapija (Drin, Polyamin…) i fungicidom protiv truleži ploda ( Monilia fructigena)  : Signum, Nativo 75 WG,  Teldor SC 500, WG. Proizvođačima bresaka i nektarina preporučamo primjenu fungicida  protiv truleži ploda

: Luna experience, Signum, Nativo 75 WG,  Teldor SC 500, WG. Voćnjaci koji su pretrpili tuču  primijeniti i pripravaka na bazi aminokiselina (Drin, Polyamin…). Proizvođačima jabuka i krušaka  koji su  pretrpili  jaki vjetar,  kišu s tučom, savjetujemo primjenu jednom od pripravaka na bazi aminokiselina tzv anti-šok terapija (Drin, Polyamin…) uz primjenu fingicida na bazi kaptana (koji djeluje na zacijeljivanje rana na voćkama i plodovima) primijeniti : Captan 80 WG, Captan WP 50, Merpan 80 WDG. Ovi fungicidi djeluju protiv krastavosti. 

Obavijest vinogradarima! Vinogradarima  savjetujemo izvršiti zaštitu protiv plamenjače,  pepelnice, zelenog botritisa i američkog cvrčka. Od zadnje preporuke vinogradarima u našoj Županiji palo je od 28 do 40 l kiše m². Stoga preporučujemo primjenu sistemičnih fungicida protiv  plamenjače: Forum Star, Acrobat MZ WG, Ridomil Gold Combi 45,  Melody Duo 66, 8 WG, Galben M, Cursate F, Pergado MZ,  Mikal Premium F Mikal Flash, Verita.

Protiv pepelnice u  vinogradima  savjetujemo primjenu: Systhane 24 E,  Falcon EC 460, Folicur EW 250,  Nativo,  Collis, Vivando, Talendo, Talendo Exstra, Postalon 90 SC, Luna expirience,  Fond 12 E, Topas 100 EC uz dodatak  fungicida na bazi močivog sumpora: Sumpor SC, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Chromosul 80. U fazi zatvaranja grozda samo u zonu grozda kao i na lokacijama gdje je bilo tuče preporučujemo primijeniti fungicid protiv uzročnika truleži: Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Luna Privilege ili Cantus. Gdje je bilo tuče  fungicid protiv truleži  kombinirati s pripravkom na bazi aminokiselina( Drin, Polyamin…). Vrijeme je suzbijanja američkog cvrčka!

Ministarstvo poljoprivrede Uprava za hrani i fitosanitarnu politiku donijelo je Akcijski plan za suzbijanje i sprječavanje širenja zlatne žutice vinove loze –Flavescence doree (FD) za 2017. godinu. Prema njoj svi posjednici vinove loze- profesionalci, hobisti i građani s nekoliko trsova vinove loze u nezaraženom području (a to je naša Požeško-slavonska županija) dužni su pratiti pojavu američkog cvrčka (praćenjem unazad nekoliko godina, znamo da ga imamo u srednjem ulovu)  i suzbijati ga dozvoljenim sredstvima za zaštitu bilja u RH. Vrijeme je za  drugi tretman primjene insekticida na  sve vinske  i stolne sorte vinoveloze  i to jednim od registriranih insekticida: Actara 25 WG, Decis 2,5 EC, Sumialfa 5 FL, Nurelle D, Chromorel –D, Cythrin max, Reldan 22 EC i Asset.  Prije primjene insekticida potrebno je pokositi cvatući pokrov u vinogradu radi zaštite pčela.

Apeliramo   na sve posjednike vinove loze: rasadničare, profesionalce, hobiste i građane naše Županije da izvrše ovo drugo preventivno tretiranje vinove loze protiv američkog cvrčka kako bi smanjili njegovu brojnost i smanjili opasnost od pojave i širenja ove najopasnije bolesti vinove loze.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.


Ispis   E-mail