Preporuke 20.06.2017.

Obavijest voćarima! Visoke temperature i povremeni pljuskovi pogoduju širenju bolesti čađave krastavosti.  Preporučujemo preventivnu zaštitu primjenjujući jedan od kontaktnih fungicida: Merpan 80 WDG, Captan 80 WG, Polyram DF, Dithane M-45, Mankozeb, Star 80 WP, Delan 700 WDG i dr. Vrijeme je pogodno i za širenje pepelnice na jabukama. U voćnjacima jabuka  gdje ima zaraženih mladica pepelnicom, odstraniti zaražene izboje  upotrijebiti Luna experience, Domark 40ME, Nimrod 25EC i dr.

Pregledati nasad jabuka i na pojavu crvenog voćnog pauka, kritičan broj 8-10 pauka po listu, i hrđaste grinje, tretirati koristeći se jedim od akaricida: Vertimec 018 EC, Kraft 18EC, Masai ili Zoom 11 SC. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica primijeniti protiv truleži ploda: Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500. Na ranijim sortama bresaka i nektarina  voditi brigu o karenci pripravka.

Obavijest  vinogradarima! U preporuci  za vinogradare kojima je ranije završila cvatnja prošlo je 11 dana i palo od 4 do 10-ak l kiše /m²  te im preporučujemo izvršiti zaštitu vinove loze  sistemičnim fungicidima  protiv   plamenjače jednim od fungicida: Mikal Premium F, Mikal Flash, Verita, Galben F, Ridomil Gold Combi  45 WG, Cursate F, Pergado F, Acrobat MZ WG, Forum Star. Protiv pepelnice upotrijebiti  jedan od sistemičnih  fungicida: Luna expirience,  Falcon EC 460, Systhane 24 E,   Folicur EW 250, Nativo,  Collis, Vivando, Talendo,  Topas 100 EC uz dodatak  fungicida na bazi močivog sumpora: Sumpor SC, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Chromosul 80.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.

 


Ispis   E-mail