Preporuke 13.06.2017.

Obavijest  svim posjednicima vinove loze! Preporučujemo vinogradarima  vinskih i stolnih sorti  kojima je cvatnja kasnila zbog proljetnog mraza a  koje su  završile s cvatnjom,  izvršiti zaštitu vinove loze  sistemičnim fungicidima  protiv   plamenjače jednim od fungicida: Forum Star, Mikal Premium F, Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Combi  45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice  upotrijebiti  jedan od sistemičnih  fungicida: Luna expirience,  Falcon EC 460, Systhane 24 E,   Folicur EW 250, Nativo,  Collis, Vivando, Talendo,  Topas 100 EC uz dodatak  fungicida na bazi močivog sumpora:

Sumpor SC, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Chromosul 80. U sortama osjetljivim na sivu plijesan (Botrytis cinerea) primijeniti krajem cvatnje jedan od pripravaka za suzbijanje ove bolesti: Cantus WG, Pyrus 400 SC,  Teldor SC 500 , Chorus 75 WG.

Vrijeme je suzbijanja američkog cvrčka! Ministarstvo poljoprivrede Uprava za hrani i fitosanitarnu politiku donijelo je Akcijski plan za suzbijanje i sprječavanje širenja zlatne žutice vinove loze –Flavescence doree (FD) za 2017. godinu. Prema njoj svi posjednici vinove loze- profesionalci , hobisti i građani s nekoliko trsova vinove loze u nezaraženom području ( a to je naša Požeško-slavonska županija) dužni su pratiti pojavu američkog cvrčka ( praćenjem unazad nekoliko godina, znamo da ga imamo u srednjem ulovu)  i suzbijati ga dozvoljenim sredstvima za zaštitu bilja u RH. Prvi tretman treba izvršiti krajem cvatnje  za sve vinske sorte  i stolne sorte vinove loze)  i to jednim od registriranih insekticida: Actara 25 WG, Decis 2,5 EC, Sumialfa 5 FL, Nurelle D, Chromorel –D, Cythrin max, Reldan 22 EC i Asset. Prije primjene insekticida potrebno je pokositi cvatući pokrov u vinogradu radi zaštite pčela.

Pripravak Asset je ekološki pripravak i ima dozvolu protiv američkog cvrčka za dva tretmana u razmaku 7 dana. Najmanje 72 sata prije primjene sredstva ASSET obvezno obavijestiti najbližu udrugu pčelara ili Hrvatski pčelarski savez. Drugi tretman treba izvršiti insekticidom  različitim od prvog tretmana dva do tri tjedna nakon prvog tretmana. Apeliramo   na sve posjednike vinove loze: rasadničare, profesionalce, hobiste i građane naše Županije da izvrše ova dva preventivna tretiranja vinove loze protiv američkog cvrčka (Scaaphoideus titanus) kako bi smanjili njegovu brojnost i smanjili opasnost od pojave i širenja ove najopasnije bolesti vinove loze.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom!


Ispis   E-mail