Preporuke 21.07.2016.

Obavijest voćarima! Upozoravaju  se voćari, proizvođači višanja  i trešanja da  nakon obilnih oborina izvreše tretiranje čim mogu ući u voćnjak protiv kozičavosti. Upotrijebiti: Luna expirience, Chromodin S-65,  Delan 700 WG, Cadillac 80 WP, Dithane  DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb, Pinozeb M-45. U nasadima šljiva  izvršiti tretiranje protiv narančaste pjegavosti  na kasnijim sortama  upotrijebiti fungicid: Captan 50, Merpan 80 WDG, Folpan 80 WDG, Futura 50 WP. Zbog obilnih oborina, olujnog vjetra, a ponegdje i tuče savjetujemo izvršiti zaštitu  i protiv truleži ploda  jednim od fungicida : Signum, Nativo 75 WG,  Teldor SC 500, WG. Voćnjaci s pretrpljenom tučom  primijeniti  i jedan  od pripravaka na bazi aminokiselina tzv anti-šok terapija. Proizvođačima bresaka i nektarina preporučamo protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan 50 WP, Captan 80 WG, Merpan 80 WDG.

Protiv truleži ploda: Luna experience, Signum, Nativo 75 WG,  Teldor SC 500, WG. Protiv breskvinog savijača upotrijebiti: Affirm, Runner 240 SC, Avaunt, EC, Kaiso. Proizvođačima jabuka i krušaka  koji su  pretrpili  olujni vjetar, obilnu kišu (od 70-155 l/m²) i tuču,  savjetujemo primjenu jednom od pripravaka na bazi aminokiselina tzv anti-šok terapija uz primjenu fingicida na bazi kaptana (koji djeluje na zacijeljivanje rana na voćkama i plodovima) primijeniti :Captan 80 WG, Captan WP 50, Merpan 80 WDG. Ovi fungicidi djeluju protiv krastavosti.  Preporučujemo  i zaštitu protiv  jabučnog savijača. Upotrijebiti: Coragen 20SC, Runner 240 SC, Insegar 25 WP, Calypso  SC 480  i Mospilan 20 SP.

Voditi brigu o karenci.

Obavijest vinogradarima! Vinogradarima  savjetujemo izvršiti zaštitu protiv plamenjače i pepelnice  čim se može ući u vinograd. Osim obilnih oborina ( Pleternica i Mitrovac 155 te druge  lokacije s  agroklimatskim stanicama manje količine oborina  ali značajne za srpanj) bilo je i tuče na nekim lokacijama. Stoga preporučujemo primjenu sistemičnih fungicida protiv  plamenjače (zabilježeno 5 novih infekcija): Forum Star, Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite,  Melody Duo 66, 8 WG, Galben M, Cursate F, Pergado MZ,  Mikal Premium F Mikal Flash, Verita, Profiler. Protiv pepelnice  u  vinogradima  savjetujemo primjenu: Dynali EC, Systhane 24 E,  Falcon EC 460, Folicur EW 250,  Nativo,  Collis, Vivando, Talendo, Talendo Exstra, Postalon 90 SC, Luna expirience Fond 12 E, Topas 100 EC. Na lokacijama gdje je bilo tuče preporučujemo primijeniti fungicid protiv sive plijesni:Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Luna Privilege KS ili Cantus u kombinaciji s pripravkom na bazi aminokiselina.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.


Ispis   E-mail