Preporuke 07.06.2016.

Obavijest voćarima! Proizvođačima jabuka i krušaka, izvršiti zaštitu protiv čađave krastavosti i uzročnika bolesti pepelnice u nasadima jabuka. Primijenite jedan sistemični fungicid protiv krastavosti i pepelnice: Domark 40 ME, Score 250 EC, Difcor, Difo 25 EC, Indar 5 EW (navedene fungicide upotrijebiti najviše četiri puta u vegetaciji) i jedan preventivni fungicid: Captan 80 WG Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG, Polyram DF. U voćnjacima jabuka gdje ima zaraženih mladica pepelnicom, odstraniti zaražene izboje upotrijebiti Luna experience, Stroby, Zato 50 WG, Zato Plus ili pripravak na bazi močivog sumpora: Chromosul 80 ili Kalinosul 80 WG, Thiovit Jet, Sumpor SC-80. U nasadima šljiva izvršiti tretiranje protiv narančaste pjegavosti upotrijebiti fungicid: Captan WP 50 , Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Folpan80 WDG i Futura 50 WP. Protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Kaiso. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica preporučamo protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan 50, Captan 80 WG, Merpan 80 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Na ranijim sortama bresaka dodati fungicid protiv uzročnika truleži ploda (Monilia fructigena) primijeniti: Luna experience, Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500, Switsh 62,5 WG. Protiv breskvinog savijača upotrijebiti: Affirm, Runner,240 SC, Avaunt, EC, Cromogor, Kaiso. Upozoravaju se voćari, proizvođači višanja da izvreše tretiranje protiv trešnjine muhe i primijeniti: Mospilan 20 SP ili Imidan 50 W.

Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da su zamijećene pjege od plamenjače po listovima, stoga preporučujemo izvršiti zaštitu sistemičnim fungicidima pred cvatnju protiv plamenjače jednim od fungicida: Forum Star, Mikal Premium F Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Kombi 45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Profiler, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice u vinogradima oštećenim mrazom i onim slabije bujnosti-izrasta mladica, upotrijebiti na bazi močivog sumpora: Sumpor SC, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Chromosul 80 ili upotrijebiti fungicid drugog načina djelovanja: Stroby WG, Zato 50 WG, Crystal. U bujnijim i vinogradima jake kondicije upotrijebiti protiv pepelnice jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Systhane 24 E, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Topas 100 EC.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom!


Ispis   E-mail