Preporuke 03.07.2015.

Obavijest voćarima!

Proizvođačima jabuka i krušaka upozoravamo da je zadnja preporuka bila sredinom mjeseca lipnja  te preporučujemo primjenu jednim od preventivnih ili kontaktnih fungicida  protiv čađave krastavosti  Delan 700 WDG, Chromodin S-65, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb, Star 80 WP, Captan  80 WG,  Captan 50, Folpan 80 WDG, Futura 50 WP,  Polyram DF. U voćnjacima sa napadom pepelnice  primijeniti pripravke na bazi strobilurina: Stroby WG ili Zato 50 WG. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe  koja se nalazi  u fazi izlijeganja iz jaja. Primijeniti:Actara 25 WG uz dodatak mineralnog ulja. Ako se ličinke nalaze u različitim razvojnim stadijima primijeniti: Vertimec 018 EC ili Kraft 18 EC uz dodatak mineralnog ulja. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo primijeniti jedan od fungicida  protiv pepelnice: Chromoslul 80, Thiovit Jet,  Kalinosul 80 WG.  Potrebno je primijeniti i insekticid protiv breskvinog savijača: Runner 240 SC  ili Affirm.Voditi brigu o karenci. Proizvođačima šljiva preporučujemo   primjenu insekticida protiv  šljivinog savijača .Primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Kaiso. Proizvođače višanja i trešanja savjetujemo da izvrše  zaštitu kontaktnim fungicidima nakon berbe protiv uzročnika  kozičavosti lista  koja se očituje u vidu ljubičastih pjega na listu, žućenju  i opadanju lista. Upotrijebiti jednim od fungicida: Chromodin S-65, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb,  Cadillak 80 WP, Pinozeb M-45. Upozoravamo i na početak napada eriofidnih grinja na  vršnim listovima ovogodišnjih mladica.

Obavijest ratarima!

Proizvođače žitarica upozoravamo na potrebu dezinfekcije skladišta, tavana i ambara prije unosa pšenice ovogodišnje žetve pripravkom Actellic 50 EC. Stare žitarice izdvojiti ili staviti u kut skladišnog prostora. Ako je zaraženo nekim od skladišnih štetočinja, istretitati sa jednim od  pripravaka: K- Obiol EC 25 ili Actellic 50 EC.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.

 


Ispis   E-mail