Preporuke 20.03.2015.

DSC03967 MediumObavijest voćarima! Voćarima, proizvođačima bresaka i nektarina preporučujemo u fenofazi B nabubrenog pupa izvršiti ponovljenu zaštitu bakrenim pripravcima u nižim preporučenim koncentarcijama. Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha 20 WP manica, Cupracaffaro 50 WP, Rame Caffaro 32 WP, Nordox super 75, Neoram WG, Champion, Champion Flow SC ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Crveno ulje ili Modro ulje.

Upozoravaju se voćari, proizvođači šljiva, višanja i trešanja, da prije izvršenja tzv zimskog ili plavog prskanja, izrežu suhe grančice sa stabala, skinu tzv. “mumije” te  iznesu i spale izvan voćnjaka. Voćare intenzivnih nasada šljiva, višanja i trešanja upozoravamo da obave tretiranje u fazi bubrenja pupova protiv uzročnika bolesti rogača šljive (Taphrina pruni), u nasadima šljiva, u nasadima višanja i trešanja protiv uzročnika sušenja cvjetova i grančica (Monilia laxa), kozičavosti lista (Blumeriell jaapii),šupljikavosti lista (Stigmina carpophila), te bakterijskih bolesti. Primijenite jedan od gore navedenih pripravaka na bazi bakra.

Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka i utrošiti što više škropiva.

Obavijest ratarima!

Poljoprivredni proizvođači koji nisu izvršili zaštitu od korova u jesen, a sjetva je bila u srednjim i kasnijim rokovima, obavezno je provesti u nadolazećim danima. Do kraja busanja u oziminama se mogu primijeniti herbicidni pripravci Herbaflax, Lintur 70 WG, Pendigan 330, Stomp 330,  te se na taj način riješiti korove koji uslijed toplog vremena brzo niču i zakorovljuju usjev. Ako je bila kasnija sjetva pšenice moguća je i kombinacija Filon + Logran 20 EW u fazi do početka busanja. U usjevima gdje su prisutni uskolisni korovi: slakoperka i drugi preporučujemo primijeniti herbicid Axial 50EC.  Ako ga primjenjujemo u kombinaciji sa  Logranom  20WG primijeniti do kraja busanja. Osim ovih herbicida primijeniti se mogu, protiv uskolisnih i širokolisnih korova: Granstar, Sekator OD do drugog koljenca, Hussar OD, Grodyl i Vega. Protiv širokolisnih korova upotrijebiti: Mustang, Deherban A Extra, Lancelot 450.

Naglašavamo da se u zaštitu od korova ne ide ako usjev pšenice pati od viška vode ili je neishranjen!

Poljoprivrednim proizvođačima savjetujemo pregled svojih ozimina - pšenice, ječma, uljane repice na napadpoljskih glodavaca. Svakako pregledati površine pod travama, djetelinama i livadama te njihova prirodna staništa tzv. rezervati, neobradive površine nasipa, rubovi cesta i putova te međe. Opasnim se smatra više od 20 rupa od voluharica po aru.

Rodenticid stavljati u aktivne otvore te ju zatvoriti  nagazom. Za tu namjenu primijeniti: – Brodilon mamac ili Brodilon pelete,

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom te izvršeno tretiranje evidentirajte u EVIDENCIJSKI LIST O UPORABI SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA

 


Ispis   E-mail