Preporuke 27.05.2014.

Obavijest voćarima!

Proizvođačima jabuka i krušaka, preporučujemo izvršiti zaštitu protiv čađave krastavosti (Vanturia inaequalis) i pepelnice (Podosphaera leucotricha) u nasadima jabuka. Primijenite jedan sistemični fungicid protiv krastavosti i pepelnice: Score 250 EC , Cros ili Difcor, Indar 5 EW, Clarinet SC. (Navedene fungicide upotrijebiti najviše četiri puta u vegetaciji) i jedan preventivni fungicid: Captan 80 WG  Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG,  Polyram DF. U voćnjacima jabuka gdje ima zaraženih mladica pepelnicom,mehanički odstraniti zaražene mladice te  dodati navedenim fungicidima i pripravak na bazi  močivog sumpora Chromosul 80 ili Kalinosul 80 WG, Thiovit Jet,  Sumpor SC -80. Zbog produženog leta i visokog ulova leptira jabučnog savijača upotrijebiti i jedan od insekticida protiv jabučnog savijača:  Mospilan 20 SP, Boxer 200 SL, Dali, Congo, Kohinor 200 SL, Calypso SC 480, Rogor 40, Chromgor 40, Zagor, Calinogor, Lino, Rely. Navedeni insekticidi djeluju i  na lisne uši u nasadu. Proizvođačima šljiva primjenu insekticida protiv  šljivinog savijača čije su gusjenice u fazi ubušivanja u plodove i koje treba suzbijati. Primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP. Upozoravaju se voćari, proizvođači višanja kako je ulovljeno na postavljene žute ljepljive ploče kritičan broj imaga trešnjine muhe (Rhagoletis cerasi). Preporučujemo izvršiti zaštitu jednim od pripravaka: Chromgor 40, Zagor, Calinogor, Perfekthion,Mospilan 20 SP, Navedeni pripravci djeluju i na crnu trešnjinu uš (Myzus cerasi).Protiv šupljikavosti lista (Stigmina carpophila)  i kozičavosti (Blumeriella jaapii) upotrijebiti: Captan 50, Stoper 50, Merpan 80 WDG.

Obavijest vinogradarima!

Vinogradarima preporučujemo   izvršiti zaštitu pred cvatnju vinove loze  sistemičnim fungicidima  protiv plamenjače (Plasmopara viticola): Mikal Premium F, Mikal Flash, Winner, Attila, Rival, Alonso, Verita, Profiler, Galben F, Baldo F, Forum Star, Ridomil gold kombi 45 WG, Cursate F, Pergado F. Protiv pepelnice(Uncinula necator)upotrijebiti jedan od fungicida: Stroby WG, Crystal, Sumpor SC ili  Chromosul 80. Tretiranje izvršiti u jutarnjim ili večernjim satima,ne na njivama koje pate od suviška vode i  nikako po visokoj temperaturi!!! Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača. Poljoprivredni proizvođači izvršeno tretiranje evidentirajte u EVIDENCIJSKI LIST O UPORABI SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA.


Ispis   E-mail