Preporuke 20.05.2014.

Obavijest vinogradarima i voćarima!
Vinovu  lozu treba zaštiti od crne pjagavosti(Phomopsis viticola)uzročnika bolesti plamenjače ( Plasmopara viticola)  zbog togaprimijenite jedan od kontaktnih fungicida:  Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Poyram DF. Protiv pepelnice(Erysiphe necator)upotrijebiti: Sumpor SC, Chromosul 80, Crystal , Stroby WG ili Karathane gold.
Proizvođačima jabuka i krušaka, preporučujemo izvršiti zaštitu nakon obilnih oborina (oko 100-ak litara i više od 100 l / m² ) protiv čađave krastavosti (Vanturia inaequalis) i pepelnice(Podosphaera leucotricha) u nasadima jabuka. Primijenite jedan sistemični fungicid protiv krastavosti i pepelnice:   Score 250 EC , Cros ili Difcor, Indar 5 EW, Clarinet SC. (Navedene fungicide upotrijebiti najviše četiri puta u vegetaciji) i jedan preventivni fungicid: Captan 80 WG  Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG,  Polyram DF. U voćnjacima jabuka gdje ima zaraženih mladica  pelnicom,mehanički odstraniti zaražene mladice te  dodati navedenim fungicidima i pripravak na bazi močivog sumpora- Chromosul 80 ili Kalinosul 80 WG, Thiovit Jet,  Sumpor SC -80. Upotrijebiti i jedan od insekticida protiv jabučnog savijača ( Cydia omenella):  Mospilan 20 SP, Boxer 200 SL, Dali, Congo, Kohinor 200 SL, Calypso SC 480, Rogor 40, Chromgor 40, Zagor, Calinogor, Lino, Rely. Navedeni insekticidi djeluju i  na lisne uši u nasadu. Proizvođači šljiva koji su izvršili zaštitu ( 13. ili 14. svibnja- prije oborina) trebali bi ponoviti zaštitu  protiv šupljikavosti lista (Stigmina carpophila) inarančaste pjegavosti (Polystigma rubrum)  upotrijebiti fungicid: Captan 50, Stoper 50, Merpan 80 WDG, Folpan 50 WP, Futura 50 WP. U nasadima šljiva prije dodirivanja i zbijanja plodova protiv uzročnika truleži ploda (Monilia fructigena) primijeniti: Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500, Switsh 62,5 WG. U nasadima  bresaka i ektarina  protiv šupljikavosti lista(Stigmina carpophila) upotrijebiti fungicid : Captan 50, Stoper, Merpan 80 WDG. Protiv pepelnice (Sphaerotheca panosa) jedan od navedenih: Chromosul 80, Kalinosul 80 WG, Sumpor SC.  Na ranijim sortama bresaka primijeniti fungicid protiv uzročnika truleži ploda( Monilia fructigena) primijeniti: Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500. Upozoravaju se voćari, proizvođači višanja koji imaju plantažni nasad u blizini pojedinačnih stabala trešanja a one se nalaze u fazi dozrijevanja, kako je ulovljeno na postavljene žute ljepljive ploče kritičan broj imaga trešnjine muhe(Rhagoletis cerasi). Preporučujemo izvršiti zaštitu jednim od pripravaka: Chromgor 40, Zagor, Calinogor, Perfekthion, Mospilan 20 SP, Navedeni pripravci djeluju i na crnu trešnjinu uš(Myzus cerasi). Protiv šupljikavosti lista(Stigmina carpophila)  i kozičavosti (Blumeriella jaapii) upotrijebiti: Captan 50, Stoper 50, Merpan 80 WDG.
Pripravke primijenite prema uputi proizvođača!
Poljoprivredni proizvođači izvršeno tretiranje evidentirajte u EVIDENCIJSKI LIST o uporabi sredstava za zaštitu bilja.


Ispis   E-mail