Preporuke 13.05.2014.

Obavijest voćarima!

Proizvođačima jabuka i krušaka, preporučujemo izvršiti zaštitu nakon oborina protiv čađave krastavosti(Vanturia inaequalis) i pepelnice(Podosphaera leucotricha) u nasadima jabuka. Primijenite jedan sistemični fungicid protiv krastavosti i pepelnice: Indar 5 EW, Clarinet SC, Score 250 EC , Cros  ili Difcor i jedan preventivni fungicid: Captan 80 WG  Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG,  Polyram DF. U voćnjacima jabuka  gdje ima zaraženih mladica pepelnicom, dodati navedenim ungicidima i pripravak na bazi močivog sumpora- Chromosul 80 ili Kalinosul 80 WG, Thiovit Jet,  Sumpor SC -80. Upotrijebiti i jedan od insekticida protiv minera kružnih mina ( Leucoptera scitella):  Mospilan 20 SP, Boxer 200 SL, Dali, Congo, Kohinor 200 SL, Calypso SC 480. Navedeni insekticidi djeluju i  na lisne uši u nasadu.

Proizvođačima šljiva primjenu insekticida protiv  šljivinog savijača (Cydia funebrane) čije su gusjenice u fazi ubušivanja u plodovei  koje treba suzbijati. Primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP

Protiv šupljikavosti lista(Stigmina carpophila) inarančaste pjegavosti( Polystigma rubrum) upotrijebiti fungicid:Captan 50, Stoper 50, Merpan 80 WDG, Folpan 50 WP, Futura 50 WP. U nasadima šljiva prije dodirivanja i zbijanja plodova protiv uzročnika truleži ploda( Monilia fructigena) primijeniti: Signum, Nativo 75 WG,  Teldor SC 500, Switsh 62,5 WG.

U višnjicima protiv šupljikavosti lista(Stigmina carpophila) upotrijebiti: Captan 50, Stoper 50, Merpan 80 WDG. 

U nasadima lijeske protiv ljeskotoča(Curculio nucum) primijeniti insekticid  Calypso SC 480.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača.

Poljoprivredni proizvođači izvršeno tretiranje evidentirajte u EVIDENCIJSKI LIST o uporabi sredstava za zaštitu bilja.


Ispis   E-mail