Preporuke 25.04.2014.

Obavijest voćarima
Proizvođačima jabuka i krušaka preporučujemo izvršiti preventivnu  zaštitu nakon  oborina 15-28 l/m² u protekla tri dana, protiv najvažnije bolesti jabuka  čađave krastavosti (Venturia inaequalis), zbog najave meteorologa za kraj tjedna i početak idućeg tjedna   i nastavka kišnog perioda. Preporučava se kombinacija sistemičnog i preventivnog pripravka: Od sistemika upotrijebiti jedan : Score 250 EC, Cros, Difkor,  Indar 5 EW, Clarinet. Od preventivnih ili kontaktnih fungicida protiv krastavosti primijeniti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 50, Star 80 WP, Folpan 50 WP, Folpan 80 WDG, Polyram DF,  Ziram 76 WG.
Ove navedene sistemike primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!
U voćnjacima jabuka  u kojima ima zaraze pepelnicom (Podosphaera leucotricha), preporučuje se primjena fungicida na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Thiovit Jet. Proizvođači jabuka koji su u prošloj godini imali jak napad minera kružnih mina (Leucoptera scitella)preporučujemo prvi tretman jer je zabilježen kritičan ulov leptira početkom travnja. Upotrijebiti jedan od insekticida: Mospilan 20 SP, Boxer 200 SL, Rapid, Kohinor 200 SL,  Dali, Congo, Calypso SC 480. Navedeni insekticidi djeluju i  na lisne uši u nasadu.
 Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača!


Ispis   E-mail