POČETAK BERBE GROŽĐA I ČUVANJE VINOGRADA U KAPTOLAČKOM VINOGORJU

Početakom  berbe  grožđa  na  svoja  radna  mjesta  izašli  su  i  „ pudari  „  . Kaptolačka  udruga  „ VINO – KAP „  ima  tradiciju  čuvanja  vinograda  u   vrijeme  berbi  grožđa .  „Pudari  „ su u  tri  grupe   raspoređeni  svakodnevno  u  vinogradima  od  Češljakovaca  do  Podgorja  . Obilaze , osmatraju ,bilježe  zapažanja ,mjere  sladore  grožđa u vinogradima  ... Ranije  sorte  grožđa  već  su  u poodmakloj  fazi  branja  (  zweigelt,portugizac savignon, pinoti , traminci , chardonay .. ) tako  da  se početkom  tjedna - točnije  17.09. počinje  intezivno  brati ( Kutjevo  dd )  i  graševina . Sladori  već  poprilično  zadovoljavaju  enološke  kriterije , a  vrijeme  je  idealno  za  branje .  Slijedeći  tjedan očekujemo  „ vinogradarsku  gužvu „  u  kaptolačkom  vinogorju  !  Ove vinogradsreke  godine  i nove  su  cijene  grožđa , tako da je  „kraljica  vinograda  -  graševina  „ na  cijeni  1 €  , što i nije  pretjerano  u  odnosu  na  vinogradarske  inpute i  troškove  . Ako  sve  bude  po  planu u  berbama (  vrijeme , otkupi ,prerada  ... )  u prvom  tjednu  listopada  i  „ pudari  „  će  imati  svoj  dan – PUDARIJADA !

 


Ispis   E-mail