Pudarijadom obilježili kraj vinogradarske godine

pudarijada 12 20151020 1664683613Nakon što je Udruga  19. travnja 2013. godine zasadila vlastiti vinograda pored vinskog podruma, ove je godine u sklopu 5. Pudarijade održana i prva berba vinograda. Članovi Udruge, odnosno plaćena „rabota“ obrala je  42 zasađena trsa te su ubrali oko 100 kg grožđa i napravljeno je 50 l vina. Slador grožđa bio je 98 oeklsa. Budući da je ovo ipak premala količina, Udruga je „paljetkovanjem“ prikupila još oko 500 kg grožđa te je Udruga po prvi puta napravila vlastito vino. Vlastito vino Udruga će iskoristiti za nadolazeće Martinje koje će se u Kaptolu proslaviti 14. studenog 2015. godine. Osim berbe i prešanja, 15 članova Udruge tj. 15 pudara

skuhalo je pudarski kotlić te na taj način počastilo prijatelje i goste ove manifestacije. Završetak Pudarijade pudari su obilježili pucnjem iz topa te na taj način označili kraj vinogradarske godine. Vinogradi nakon ovog pucnja postaju slobodni te je branje i „paljetkovanje“ od sada dopušteno za sve. Vinogradarska godina za sve vinogradare s područja Općine Kaptol bila je i više nego dobra. Sladori u grožđu bili su visoki, grožđe je bilo zdravo te je 1 kg grožđa davao min. 0,7 l mošta. Zajednička preša članova Udruge i ove je godine uz male kvarove dogurala do 60 preša ( 60x2000 kg= 120000 kg)  te isprešala oko 120.000,00 kg grožđa. Nakon završetka radova u vinogradu, vinogradari svoje radove nastavljaju u podrumima. Kakvo će biti vino znat će se već oko Martinja, kada se po prvi puta kušaju mlada vina.

Ispis   E-mail